IDEA

Program „Wrocław Karmi Piersią” to wyjście naprzeciw potrzebom przyszłych mam oraz rodziców noworodków i niemowląt. Chcemy wspomóc rodziców w laktacji: ułatwić im przygotowanie się do karmienia piersią, rozpoczęcie karmienia piersią po narodzinach dziecka oraz jego kontynuację przynajmniej do 6 miesiąca życia niemowlęcia.

Program zakłada szerokie wsparcie laktacyjne – Szkoła Karmienia Piersią, Laktacyjna Grupa Wsparcia, bezpłatny dostęp do profesjonalnych laktatorów, pomoc psychologiczna i merytoryczna w procesie karmienia ułatwią rodzicom laktacyjny start.

„Wrocław karmi Piersią” to również łatwiejsze i bardziej przyjazne funkcjonowanie mam karmiących i rodziców w miejskiej przestrzeni. W ramach programu zebrane zostaną dane o istniejących we Wrocławiu miejscach do karmienia i przewijania dzieci. Ich skatalogowanie, umieszczenie w internetowej bazie danych oraz pomocnej i prostej w obsłudze aplikacji sprawią, że łatwo i intuicyjnie będzie można je odnaleźć i w razie potrzeby z nich korzystać. Jednocześnie w przestrzeni publicznej powstaną znaki, kierunkowskazy, które łatwiej pomogą odnaleźć miejsca do karmienia i przewijania. Na drzwiach miejsc przyjaznych karmieniu np.: restauracje znajdą się naklejki oznaczone logotypem Programu.

Do tego w przestrzeni Wrocławia znajdą się rodzinne ławki. Dzięki nim prostsze i bardziej komfortowe stanie się przewijanie czy karmienie dzieci w parkach, na bulwarach i miejscach rekreacji.

Program zakłada m.in.:

 • stworzenie bazy miejsc przyjaznych karmiącym wrocławiankom i rodzinom z małymi dziećmi,
 • udostępnianie matkom noworodków laktatorów,
 • zwiększenie dostępu do specjalistów z zakresu karmienia piersią,
 • inaugurację Szkoły Karmienia Piersią (cykl szkoleń dostępny również online),
 • utworzenie Laktacyjnej Grupy Wsparcia,
 • umiejscowienie dedykowanych rodzicom z dziećmi ławek wyposażonych m.in. w przewijaki w przestrzeni publicznej Wrocławia.

MOC KARMIENIA PIERSIĄ

Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia noworodków[1]. Międzynarodowe organizacje zajmujące się zdrowiem ludzi oraz naukowe towarzystwa żywieniowe i medyczne na świecie określiły nadrzędność pokarmu matki w stosunku do mieszanek sztucznych[2]. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wyłączne karmienie mlekiem matki do ukończenia przez dziecko 6 miesiąca życia, a następnie kontynuację karmienia podczas rozszerzania diety, tak długo jak matka i dziecko będą odczuwali taką potrzebę. Podobne rekomendacje wydała Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) i Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci ESPGHAN.  Mleko matki zawiera składniki, które odgrywają niezwykle ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania i rozwoju układu odpornościowego dziecka.

Zalety zdrowotne karmienia piersią[3]:

Zalety dla dziecka

 • zmniejszenie ryzyka infekcji, w szczególności ostrego zapalenia ucha środkowego i przewodu pokarmowego;
 • zmniejszenie ryzyka martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie;
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych,
  w tym cukrzycy typu 1 i typu 2;
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, w tym białaczki limfatycznej i szpikowej;
 • zmniejszenie ryzyka nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt;
 • zmniejszenie ryzyka hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego
  z tym stresu;
 • ssanie piersi sprzyja ćwiczeniu mięśni twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy u dziecka.

Zalety dla matki

 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka sutka, jajników i osteoporozy
  w starszym wieku;
 • szybsze obkurczanie macicy oraz zmniejszenie ryzyka krwotoku poporodowego
  i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza;
 • wydzielanie oksytocyny podczas karmienia sprzyja właściwej opiece i nawiązaniu prawidłowych relacji z dzieckiem oraz zmniejszenie napięcia i stresu u kobiety.

[1]Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, pod. red. H. Weker i M. Barańskiej, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014 r., s. 11.

[2] Tamże, s. 11.

[3]Zalety zdrowotne karmienia piersią, Ministerstwo Zdrowia, dostęp: 12.12.2019 r., https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalety-zdrowotne-karmienia-piersia